MPC-2240X
Write a Review
SKU:
1229
Weight:
27.34 LBS
Current Stock:
Frequently Bought Together:
Inc. Tax
Ex. Tax
Description
24 inch fanless panel computer with Intel Celeron 1.4GHz CPU, NMEA 0183, SSD trays, AC&DC power
Computer
  • CPU
    • Intel® Celeron® Processor 1047UE (2M Cache, 1.40 GHz)
  • System Chipset
    • Mobile Intel® HM65 Express Chipset
  • Graphics Controller
    • Intel® HD Graphics 520
  • System Memory Pre-installed
    • 4 GB DDR3/DDR3L
  • System Memory Slot
    • SODIMM DDR3/DDR3L slot x 1
  • Pre-installed OS
    • OS is not pre-installed
  • Supported OS
    • Windows 7 Pro for Embedded Systems
      Windows Embedded Standard 7 (WS7P) 64-bit
      Windows 10 Pro 64-bit
      Windows 10 Embedded IoT Ent 2016 LTSB High End EPKEA
      Windows 10 Embedded IoT Ent 2016 LTSB Value EPKEA
  • Storage Slot
    • 2.5-inch HDD/SSD slots x 2
Computer Interface
  • Ethernet Ports
    • Auto-sensing 10/100/1000 Mbps ports (RJ45 connector) x 2
  • Serial Ports
    • RS-232/422/485 ports x 2, software selectable (DB9 male)
  • USB 2.0
    • USB 2.0 hosts x 4, type-A connectors
  • Audio Input/Output
    • Line in x 1, Line out x 1, 3.5 mm phone jack
  • PS/2
    • Keyboard PS/2 x 1, Mouse PS/2 x 1
  • Video Output
    • DVI-D x 1, 29-pin DVI-D connectors (female)
      VGA x 1, 15-pin D-sub connector (female)
  • NMEA Port
    • NMEA 0183 ports x 8 (terminal block)
LED Indicators
  • System
    • Power x 1
  • LAN
    • 2 per port (10/100/1000 Mbps)
Display
  • Active Display Area
    • 531.36 (H) x 98.89 (V) mm
  • Aspect Ratio
    • 16:9
  • Contrast Ratio
  • Light Intensity (Brightness)
    • 300 cd/m2
  • Max. No. of Colors
    • 16.7M (8-bit/color)
  • Panel Size
    • 24-inch viewable image
  • Panel Type
    • MVA
  • Pixel Pitch (RGB)
    • 0.276 (H) x 0.276 (V) mm
  • Pixels
    • 1920 x 1080
  • Response Time
    • 25 ms (gray to gray)
  • Viewing Angles
    • 178°/178°
Touch Function
  • Touch Type
    • None
  • Touch Support Points
    • MPC-2240Z/2247Z: 4 points
Serial Interface
  • Baudrate
    • 50 bps to 115.2 kbps
  • Data Bits
  • Flow Control
  • Parity
    • None, Even, Odd, Space, Mark
  • Stop Bits
  • NMEA Interface
    • Serial Standards:
      NMEA 0183: RS-422
      NMEA 2000: CAN bus (available on request)
      Baudrate: 4800 bps
      Data Bits: 8
      Handshake: None
      Optical Isolation Protection: 3 kV
      Parity: None
      Serial Standards: NMEA 0183v2 (NMEA 2000 available on request)
      Stop Bits: 1, 1.5, 2
      Voltage Differential: -6 V to +6 V (maximal differential level)
Serial Signals
  • RS-232
    • TxD, RxD, RTS, CTS, DTR, DSR, DCD, GND
  • RS-422
    • Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND
  • RS-485-2w
    • Data+, Data-, GND
  • RS-485-4w
    • Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND
Power Parameters
  • Input Voltage
    • 100 to 240 VAC, 18 to 34 VDC
Physical Characteristics
  • Housing
    • Metal
  • IP Rating
    • IP54, front
      IP20, rear
  • Dimensions
    • 595 x 393 x 75 mm (23.44 x 15.48 x 2.95 in)
  • Weight
    • 12,400 g (27.34 lb)
Environmental Limits
  • Operating Temperature
    • -15 to 55°C (5 to 131°F)
  • Storage Temperature (package included)
    • -20 to 60°C (-4 to 140°F)
  • Ambient Relative Humidity
    • 5 to 95% (non-condensing)
Standards and Certifications
  • EMC
    • EN 55032/24
  • EMI
    • CISPR 32, FCC Part 15B Class A
  • EMS
    • IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 4 kV; Air: 8 kV
      IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 1 GHz: 10 V/m
      IEC 61000-4-4 EFT: Power: 1 kV; Signal: 0.5 kV
      IEC 61000-4-5 Surge: Power: 2 kV; Signal: 1 kV
      IEC 61000-4-6 CS: 10 V