MRC-1002-T
Write a Review
SKU:
2674
Weight:
1.54 LBS
Current Stock:
Frequently Bought Together:
Inc. Tax
Ex. Tax
Description
Moxa Remote Connect gateway with 2 Ethernet ports, -40 to 75C
Ethernet Interface
  • 10/100BaseT(X) Ports (RJ45 connector)
Cellular Interface
  • Band Options (US)
    • LTE Band B2 (1900 MHz) / LTE Band B4 (AWS MHz) / LTE Band B5 (850 MHz) / LTE Band B13 (700 MHz) / LTE Band B17 (700 MHz) / LTE Band B25 (1900 MHz)
      UMTS/HSPA 2100 MHz / 1900 MHz / AWS MHz / 850 MHz / 900 MHz
      Universal quad-band GSM/GPRS/EDGE 850 MHz / 900 MHz / 1800 MHz / 1900 MHz
  • Band Options (EU)
    • LTE Band 20 (800 MHz) / LTE Band 5 (850 MHz) / LTE Band 8 (900 MHz) / LTE Band 3 (1800 MHz) / LTE Band 1 (2100 MHz) / LTE Band 7 (2600 MHz)
      UMTS/HSPA 5 (850 MHz) / LTE Band 8 (900 MHz)
  • Band Option (APAC)
    • LTE Band 19 (850 MHz) / LTE Band 6 (850 MHz) / LTE Band 6 (850 MHz) / LTE Band 8 (900 MHz) / LTE Band 3 (1800 MHz) / LTE Band 1 (2100 MHz)
      UMTS/HSPA 850 MHz / 850 MHz / 900 MHz / 2100 MHz
  • HSPA Data Rates
    • 42 Mbps DL, 5.76 Mbps UL (Category 24, 6)
  • GPRS Data Rates
    • 85.6 kbps DL, 42.8 kbps UL
  • EDGE Data Rates
    • 237 kbps DL, 237 kbps UL (Category 10, 12)
  • Antenna Connectors
    • 2 SMA connector(s)
LED Interface
  • LED Indicators
    • USB, Power, Internet, Cloud, Key, Cellular Signal, Chain
USB Interface
  • USB Standards
    • USB 2.0
Input/Output Interface
  • Digital Inputs
    • +13 to +30 V for state 1
      -30 to +3 V for state 0
      Max. input current: 8 mA
Relays
  • Contact Current Rating
    • 1 A @ 24 VDC
System Power Parameters
  • Input Current
    • 0.62 A @ 12 VDC
  • Input Voltage
    • 12 to 36 VDC
  • Power Consumption
    • 7.44 W
Physical Characteristics
  • Housing
    • Metal
  • Dimensions
    • 101 x 27 x 128 mm (3.98 x 1.06 x 5.04 in)
  • Weight
    • Packaged: 700 g (1.54 lb)
Standards and Certifications
  • EMI
    • CISPR 32, FCC Part 15B Class A
  • EMC
    • EN 61000-6-2/-6-4, EN301489-1-52, EN 55032/35
  • EMS
    • IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 4 kV; Air: 8 kV
      IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 1 GHz: 3 V/m
      IEC 61000-4-4 EFT: Power: 2 kV; Signal: 1 kV
      IEC 61000-4-6 CS: 10 V